Hoşgeldin Ziyaretçi

Kayıt Olarak Tüm Eklentileri Ücretsiz İndirebilirsin.

Şimdi kayıt ol

Rehber DERS1 - C/C++ Ders Anlatımı - C'yi Tanıyalım

Mithat Guner

Yönetici
Admin
Lider
1,415
1 Ekim 2016
1,298
#1
Giriş: Başlamadan Önce

İlk dersimizde C programlama dilinde ekrana "Hello World" metinini yazdıran C kodunu öğreneceğiz. Peki yazdığınız kodları nasıl çalıştıracaksınız? İşte bunun cevabı, bir Compiler(derleyici) ile kodunuzu çalışır program haline (*.exe uzantılı vb.) getirmektir.

Öncelikle File menusu altındaki "new"i seçip boş bir sayfa açıp kodumuzu yazıyoruz. Ctrl+F9 kısayol tuşu ile de kodumuzu derliyoruz.

İsteyen arkadaşlar ağağıdaki linkten indirebilirler:

https://downloads.embarcadero.com/free/tc201

C programlamaya başlayalım.

C Programlama Dili

 • Orta seviyeli bir dildir.
 • Sistem programlama dilidir.
 • Algoritmik bir dildir.
 • Taşınabilirliği olan bir dildir.
 • İfade gücü ve okunabilirliği yüksektir.
 • Esnektir.
 • Modüler, güçlü, verimli bir dildir.
 • Yapısal bir dildir.
C programlama dili, çoğumuzun programlamaya başlarken ilk kullandığı dillerden bir tanesidir.

C dilini öğrendiğinizde diğer dilleri öğrenmek çok çok kolay olacaktır. Sağlam bir temel için C programlama dili süper bir başlangıç.

C programlama dilini öğrenmek ve kendini geliştirmek isteyen arkadaşlara ders anlatımları başlamıştır.

DERS1 - C/C++ Ders Anlatımı - C'yi Tanıyalım

İlk dersimizde, programlama dili öğrenirken gelenekselleşmiş olan ekrana "Hello World" yazdırma programını göstereceğim.

KOD:

Kod:
#include <stdio.h>
void main(void)
{
  printf("hello world");
}
Şimdi Kodu satır satır inceleyelim ve öğrenelim. ilk başta herşeyi bilmeniz gerekmiyor. Sadece bazı kod parçalarını olmak zorunda olduğunu bilmeniz yeterli.

ilk satırdaki

Kod:
#include <stdio.h>
Bu satır alt satırdaki "printf" isimli fonksiyonun çalıştırılabilmesi için gerekli kütüphanenin kodumuza eklenmesidir.

Kod:
void main(void)
Bu satır C programlama dilinde bir program yazdığımızda kodları bundan sonra gelen süslü parantezler ("{}") arasına yazdığımız C'nin Ana Fonksiyonudur. Bu ana fonksiyonu bundan sonra görmeye alışalım. Çünkü ana fonksiyon olmadan C'de program yazamayız.

Şimdi de ana fonksiyon (main)'dan hemen önce yazdığımız "void" kelimesi üzerine konuşalım. "Void" kelimesi ana fonksiyonumuzun herhangi bir değer geriye döndürmeyeceğini gösterir. Bu geriye dönen değer genelde işletim sistemine döner. Bu nedenle şu aşamada sizin için bi önemi yok. "main"den sonraki parantezlerden "()" sonraki void ise ana fonksiyonumuzun parametre almadığını belirtiyor. Yine bunu da bu aşamada bilmek zorunda değilsiniz.

Kod:
printf("hello world");
printf fonksiyonu içerisine çift tırnak işaretleri arasında yazılan yazıyı ekrana yazdıran fonksiyondur. programımızın çıktısında da görüldüğü üzere ekranda sadece "hello world" yazmaktadır. Bu yazının "printf" fonksiyonu içerisindeki tırnak işaretleri arasındaki yazı ile birebir aynı olduğuna dikkat ediniz.

Bir bilinmesi gerekli husus da "printf" fonksiyonundan sonraki noktalı virgül ";" komutun bitimini belirtiyor. ";" işaretini yazacağımız her komut ve çağıracağımız her fonksiyondan sonra yazmak zorundayız. Derleyiciler komutun bittiğini bu işaretten anlarlar.

ÖRNEK PROGRAM2:İki sayıyı toplayarak sonucu ekrana yazdıran program

Kod:
#include<stdio.h>
int a,b,c;
void main()
{
a=3;
b=7;
c=a+b;
printf(“Toplam Sonucu:%d”,c);
}
 
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Pluginler.com Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Pluginler.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Pluginler.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve yönetimimiz size geri dönüş yapacaktır.
Üst Alt