Hoşgeldin Ziyaretçi

Kayıt Olarak Tüm Eklentileri Ücretsiz İndirebilirsin.

Şimdi kayıt ol

Rehber Nedir Bu Arduino ?

Mithat Guner

Yönetici
Admin
Lider
1,415
1 Ekim 2016
1,298
#1Basit şekliyle tanımlayacak olursak; Arduino açık kaynak kodlu, çevresiyle etkileşim içinde olan interaktif ve ileri düzey uygulamalarınızı gerçekleştirebileceğiniz elektronik programlama ve uygulama platformudur. Ayrıca Arduino’ nun yapacağınız uygulamaya göre tercih edebileceğiniz bir çok çeşidi vardır.

Arduino Nasıl Ortaya Çıktı?

Massimo Banzi, David Cuartielles, Tom Igoe, Gianluca Martino ve David Mellis‘ den oluşan arduino takımı ve başından beri bu projeye destek olan Nicholas Zambetti, mevcut platformların pahalı ve ihtiyaçları karşılayamamasından dolayı öncelikle öğrenciler ve uygulamalarını gerçekleştirmek isteyen her kesime daha ekonomik ve daha gelişmiş bir platform oluşturmak amacıyla 2005 yılının sonunda arduino projesine başladılar. Üstelik bunu da açık kaynak kodlu olarak yaptılar. Yani isteyen herkes arduino platformunu kendisi yapabilir, hatta bu platformun satışını bile yapabilir. Ancak arduino takımının tek şartı; oluşturulan klon platformun isminin “arduino” olmaması.
Arduino Nasıl Popüler Oldu?

Aslında bu soruya verilebilecek bir çok cevap var. Ancak ilk cevap, kullanılan programlama dilinin; ilgisi olan herkesi programlama ile tanıştırmak amacıyla oluşturulan ve kolaylığı ile ön plana çıkan, processing dili olması.

Bunun yanında elbette;

  • Uygun fiyatı,
  • Açık kaynak kodlu olması,
  • Hem programlamanın hemde uygulamanın aynı platform üzerinden yapılması,
  • “Shield” adı verilen ek devre ve sensörler ile çevresiyle kolayca etkileşime geçebilmesi,
  • Kullanım alanının çok geniş olması,
baş etkenlerden.

Arduino İle Neler Yapılabilir?

  • Led devreleri,
  • Robot projeleri,
  • Çevre etkileşimli projeler,
  • Otomasyon sistemleri….
gibi uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Aslında bu soruyu saydıklarımla sınırlandırmamak daha uygun olur. Çünkü Arduino ile hayal gücünüzü kullanarak bir çok uygulama gerçekleştirebilirsiniz.Arduino İle Neler Yapılamaz?/Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Elbette bu kadar olumlu incelemeden sonra, Arduino’ nun eksilerini de belirtmek gerek.

Arduino ile bi anda oturup karmaşık uygulamalar gerçekleştiremezsiniz. Konuyu açmak gerekirse; Arduino ile birşeyler üretmek için elektronik elemanlara ve tabiki elektronik bilgisine sahip olmanız gerekir. Kısacası Arduino ile uygulama geliştirmek istiyorsanız, Arduino’ nun yanında elektronik bilgide edinmelisiniz.

Bir diğer husus ise, Arduino’ nun kolay kullanımının getirdiği eksiler ;

Mühendislik öğrencileri ve yazılım ile uğraşan kişiler için sadece Arduino’ yu kullanmak sakıncalı olabilir. Nedeni ise, Arduino’ nun basit bir programlama dili ile kullanılması. Peki bu olumlu durum nasıl olurda sakıncalı olur diyenler olacaktır elbette. Şöyle ki; Arduino IDE(Arduino’ nun kod editörü ve derleyici olarak görev yapan, aynı zamanda derlenen programı karta yükleme işlemini de yapabilen, her platformda çalışabilen Java programlama dilinde yazılmış uygulaması), programlamayı kolaylaştırmak amacıyla kullanıcılara gösterilen bir arayüzden ibaret. Aslında biz Arduino IDE ile kodlarımızı kolayca yazarken, alt katmanda bizim göremediğimiz daha karmaşık işlemler gerçekleşiyor. Yani programlamaya tam manası ile hakim olamıyoruz. Dikkat ederseniz sakıncalı gördüğüm kısım “sadece” Arduino kullanmak demiştim. Arduino’ nun yanında Assembly, C ve vb. temel programlama dillerinde de bir mühendisin/yazılımcının mutlaka temel kazanması gerekli.
Diğer yandan ileri düzey performans gerektiren uygulamaları Arduino ile yapmak pek uygun değildir. Çünkü Arduino ile kolay kullanıma sahip olurken, alt katmanda kullanılan programlamalar ile yapacağınız işleme dolaylı olarak erişirsiniz. Dolayısıyla performans kaybı yaşarsınız.
 
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Pluginler.com Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Pluginler.com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Pluginler.com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve yönetimimiz size geri dönüş yapacaktır.
Üst Alt