Mikrodenetleyici nedir? Nasıl programlanır?

'Elektrik - Elektronik' forumunda Mithat Guner tarafından 26 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

 1. Mithat Guner

  Mithat Guner Lider Site Yetkilisi

  Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere elektronik ile uğraşanların kullandığı, vazgeçilmez olan mikrodenetleyiciler hakkında bilgi vereceğim. Türlerinden bahsedeceğim ardından nasıl programlandığı hakkında bilgi vereceğim.Hepinizin de bildiği üzere günümüzde elektronik alanında çalışma yapılan en popüler araç Arduino'dur. Ancak Arduino ortaya çıkmadan önce nasıl programlama yapılıyordu? İşte mikrodenetleyiciler burada karşımıza çıkmaktadır.

  Mikrodenetleyici Nedir?

  İlk önce Mikrodenetleyici'nin vikipedideki tanımına bakalım:
  "Bir mikrodenetleyici (MCU ve µC olarak da adlandırılır), bir mikroişlemcinin, CPU, RAM ve giriş - çıkışlar, kristal osilatör, zamanlayıcılar (timers), seri ve analog giriş çıkışlar, programlanabilir hafıza (NOR Flash, OTP ROM) gibi bileşenlerle tek bir tümleşik devre üzerinde üretilmiş halidir."
  Özetleyecek olursak, mikrodenetleyici CPU, RAM, giriş-çıkış, osilatör, timer, programlanabilir hafızanın bir devre üzerinde üretilmiş halidir.
  Burada dikkatimizi "programlanabilir hafıza" çekmektedir. Mikrodenetleyiciler programlanabilmesi sayesinde tek başlarına çalışabildikleri gibi, donanımı oluşturan diğer elektronik devrelerle irtibat kurabilir, uygulamanın gerektirdiği fonksiyonları gerçekleştirebilirler.
  Mikrodenetleyicilerin Avantajları Neler?

  Mikrodenetleyiciler aşağıdaki 4 özellik sayesinde elektronik sanayinde günümüzde oldukça büyük bir uygulama alanına sahiptirler:

  -Oldukça küçük boyutludurlar.
  -Çok düşük güç tüketimine sahiptirler.
  -Düşük maliyetlidirler.
  -Yüksek performansa sahiptirler.

  Mikrodenetleyici Türleri

  -6800
  -8051
  -PSoC
  -PIC
  -AVR
  -MCÖ olarak sıralayabiliriz.

  Bu konumuzda en çok kullanılan mikrodenetleyicilerden Microchip firmasının ürettiği PIC'ten bahsedeceğiz.

  PIC Nedir?

  Peripheral Interface Controller (yani PIC), Microchip firmasının ürettiği mikrodenetleyicilere verilen addır.En çok kullanılan modelleri PIC16F628A ve PIC16F877A dır.

  Biraz bilgi vermek gerekirse PIC16F628A'nın toplam 18 bacağı bulunmaktadır. İçinde ayrıcı bir 4 mHz osilatör bulunmasından dolayı tekrar osilatör bağlamaya gerek kalmamaktadır.

  [​IMG]

  PIC16F628A , PIC16F627A ve PIC16F648A mikrodenetleyicileri aynı bacak işlevlerine sahiptir.
  Aşağıdaki resim PIC16F628A , PIC16F627A ve PIC16F648A ' nin bacak bağlantılarını göstermektedir.

  [​IMG]

  PIC16F877A ise 40 bacağı bulunmasından dolayı daha kapsamlı projelerde kullanılabilir. (LCD Ekran gibi) PIC16F877'nin A modeli olmasından dolayı PIC16F877'den daha çok tercih edilir.


  [​IMG] Resim yeniden boyutlandırıldı, orjinalini görmek için tıklayın.
  [​IMG]


  Aşağıdaki resim PIC16F877A'nın bacak bağlantılarını göstermektedir.

  [​IMG]

  PIC Nasıl Programlanır?

  PIC serisi entegreler, Assembly, Basic veya C dili ile programlanabilir. Kolaylık ve arayüz bakımından C dili tercih edilse de, Assembly profesyonel anlamda daha çok kullanım alanına sahiptir. Üretici firmanın MicroLab isimli, Assembler dili ile programlamaya olanak sağlayan bir yazılımı mevcuttur.

  Arduino İle PIC Arasındaki Farklar

  -PIC ile proje yaparken temel elektronik parçaları bir araya getirmemiz gerekmektedir. (Kristal, direnç, kondansatör gibi) Ancak Arduino kullanırken böyle bir şeye gerek yoktur çünkü Arduino kartının üstünde zaten bu elemanlar mevcuttur.
  -PIC ile programlama yaparken daha önce de bahsettiğimiz gibi Assembly, Basic veya C dilleri kullanılmaktadır.
  -Kesmeler mikrodenetleyici programlamada en önemli konulardan olmakla beraber Arduino'da çok az anılırlar.
  -PIC'ler küçük boyutlu oldukmaları, ufak ve düşük maliyetli olmaları nedeniyle gömülü uygulamalarda tercih edilmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş